» Intel® Core Ultra 处理器 (Series 3)
» 2 x 262-pin 6400 MHz DDR5 CSO-DIMM ,高达 128G
» 四重独显: HDMI, USB4 和 iDPM
» 支持三个 Intel® I226Vand I226LM 2.5GbE 控制器
» 支持 PCIe Gen5 x4, M.2 M key, M.2 B key and M.2 E key expansion
Hardware Spec.
| 尺寸类型 | |
|---|---|
| 尺寸类型 | Mini-ITX SBC |
| 系统 | |
|---|---|
| CPU | Intel® Core Ultra (Series 3) 处理器 |
| 内存 | 2 x 262-pin 6400 MHz DDR5 CSO-DIMM |
| 内存上限 | 高达128GB |
| 散热方案/系统风扇 | 1 x CPU fan connector (1x4 pin) 1 x System fan connector (1x4 pin) |
| 物理特性 | |
|---|---|
| 尺寸 (LxWxH) (mm) | 170mm x 170mm |
| 净重 | GW: 900g / NW: 400g |
| 存储 | |
|---|---|
| 存储 | 2 x SATA : 6Gb/s |
| I/O 接口 | |
|---|---|
| 显示输出 | 1 x HDMI™ : 高达 4K @30Hz |
| 1 x iDPM : M 3040 slot (适用于 IEI module) | |
| 2 x USB4 : 高达 4096 x 2160 @60Hz | |
| 网络 | 3 x LAN - LAN1: Intel® I226LM 2.5GbE 控制器 LAN2: Intel® I226V 2.5GbE 控制器 LAN3: Intel® I226V 2.5GbE 控制器 |
| 音频 | 1 x HD Audio : Realtek ALC888S HD Audio codec 2 x Audio Jack (Line-out, Mic-in) 1 x Analog audio (2x5 pin) |
| I/O接口 | 4 x 内部RS-232 : 2x5 pin, P=2.0 |
| 2 x 内部RS-232/422/485 : 2x5 pin, P=2.0 | |
| 1 x 外部 USB 2.0 : Type-A | |
| 4 x 内部 USB 2.0 : 2x4 pin, P=2.0 | |
| 1 x DIO : 12-bit digital I/O (2x7 pin) | |
| 2 x 外部 USB 3.2 Gen2x1 : Type-A, 10Gb/s | |
| 扩展 | 1 x PCIe x4 : with x4 Signal Gen5 |
| Other Features | |
|---|---|
| TPM | 2x10 pin |
| 电源 | |
|---|---|
| 电源功耗 | TBD |
| 电源供电 | Input voltage range:12~28V 1 x internal power connector (2x2 pin) 1 x external DC power jack (Ø2.6mm) ErP/EuP Compliant |
| 环境 | |
|---|---|
| 操作温度 | -10°C ~ 60°C |
| 存储温度 | -30°C ~ 70°C |
| Humidity | 5% ~ 95%, 无冷凝 |
| Card Slot Interface | |
|---|---|
| M.2 | 1 x M.2 E Key for WIFI & BT 2230 (PCIe Gen4 x1 & USB 2.0) 1 x M.2 B key 3042 (PCIe Gen4 x1/USB2.0) 1 x M.2 M key 2280 (PCIe Gen4 x2) |
Ordering Information
| KINO-PTL-U7B-R10 | Mini-ITX SBC with Intel® Panther Lake-H Core Ultra7 358H SoC Processor,DDR5, 12~28V DC input, Quad Display,SATA,Triple Intel 2.5GbE, USB4, M.2, TPM, RoHS |
| KINO-PTL-U7A-R10 | Mini-ITX SBC with Intel® Panther Lake-H Core Ultra7 355 SoC Processor,DDR5, 12~28V DC input, Quad Display,SATA,Triple Intel 2.5GbE, USB4, M.2, TPM, RoHS |
| KINO-PTL-U5B-R10 | Mini-ITX SBC with Intel® Panther Lake-H Core Ultra5 338H SoC Processor,DDR5, 12~28V DC input, Quad Display,SATA,Triple Intel 2.5GbE, USB4, M.2, TPM, RoHS |
| KINO-PTL-U5A-R10 | Mini-ITX SBC with Intel® Panther Lake-H Core Ultra5 325 SoC Processor,DDR5, 12~28V DC input, Quad Display,SATA,Triple Intel 2.5GbE, USB4, M.2, TPM, RoHS |
Package Contents
|


沪公网安备 31011202005249号